***Zachęcamy do przekazania 1% podatku. Nr KRS to: 0000090860***

Korsarstwo na Lubelszczyźnie

Drukuj
Dodano 09.12.2015

korsar2

Niedawno zakończył się trzeci sezon żeglarski lubelskich Korsarzy. Początki były skromne, pierwsza łódka tej klasy pojawiła się w Lublinie cztery lata temu, ale pierwsze regaty w których wystartowała na wodach Zalewu Zemborzyckiego odbyły się w 2013 roku. Od tego czasu lubelska flota odnotowała bardzo dynamiczny rozwój i obecnie liczy 8 jachtów.

Co to za klasa?

 

 

Korsarz jest otwarto-pokładową, 5-metrową łódką, której załogę stanowią dwie osoby. Jest to zdecydowanie klasa regatowa, ale z uwagi na łatwość prowadzenia i ogromną frajdę z żeglowania bardzo często jest używana do rekreacji żeglarskiej. Podstawowa powierzchnia żagla to 14 metrów podzielone na sporego foka, a właściwie genuę i grota. Dopełnienie ożaglowania stanowi 14-metrowy spinaker i przy pełnym ożaglowaniu łódka bardzo chętnie pływa w ślizgu, dostarczając sporo emocji załodze. Pasy balastowe dla sternika i trapez dla załoganta pomagają w wybalastowaniu łódki rozpędzanej przez 28 metrów żagla. Klasa sama w sobie jest narodową klasą niemiecką dość mocno rozpowszechnioną również na terenie Austrii i Szwajcarii.

Do Polski zawitała ponad 10 lat temu, a pierwsi polscy korsarze pochodzą z okolic Chojnic. Tam też zostało zarejestrowane stowarzyszenie Polska Flota Klasy Korsarz, które jest animatorem rozwoju klasy i jednocześnie organizatorem Mistrzostw Polski i Pucharu Polski. W Lublinie mieliśmy okazję zobaczyć większą ilość łódek tej klasy podczas dwóch imprez organizowanych przez Lubelską Grupę Regatową tj. podczas I i II Jesiennego Pucharu Lublina. To właśnie te imprezy przysporzyły klasie sympatyków w naszym regionie i spowodowały tak dynamiczny rozwój. Rozwój tym bardziej cieszący, że nie tylko ilościowy, ale także jakościowy. Bo to właśnie lubelskie załogi stanowią ścisłą krajową czołówkę tej klasy. Mistrzem Polski po raz trzeci została załoga jachtu „MaBe” o numerze POL 14 w tym roku w składzie Jerzy Czerwiński (sternik) i Mateusz Koszowski (załoga), a w latach ubiegłych - Maja Mościcka (załoga). POL 14 to również tegoroczny zwycięzca Pucharu Polski składającego się z 9 imprez. Na podium tegorocznych Mistrzostw Polski znalazły się dwie kolejne załogi z Lublina. Drugie miejsce wywalczył rodzinny duet Robert i Grzegorz Kobela na łódce „ Ramzes” POL 34, a trzecie miejsce zajęła załoga „Abstrakcji” POL 47 - Dominik Sakowski i Kamila Maruszczak . Tak samo wyglądało podium tegorocznego Pucharu Polski, a o sile lubelskiego korsarstwa niech świadczy fakt, że miejsce od piątego do siódmego to też nasze załogi. Miejsce piąte to Janusz Winiarczyk z Olgą Czerwińską, miejsce szóste to Piotr Duda i Urszula Graniczek, a siódme to Maciej Erd i Józef Puźniak. Kolejne Lubelskie załogi to 11 miejsce Wojciech Wójtowicz i Łukasz Wójcik a 12 Tomasz Kosobucki i Michał Krzyżański /Olga Sekuła. Obecnie flota Polska liczy 44 zarejestrowane łódki, a w regatach w miarę systematycznie udział bierze około 30 jachtów.

Dlaczego korsarstwo?

Korsarz to bardzo fajna łódka w dość przystępnej cenie, dająca szansę na sportowe emocje. Koszt zakupu łódki w regatowym trymie to cena już od 4–5 tysięcy złotych i do wyboru mamy tu łódki zarówno laminatowe jak i drewniane. Korsarstwo to nie tylko ściganie, to także miła atmosfera i imprezy integracyjne z żeglarskimi śpiewami i szampańską zabawą do białego rana, to koleżeńska pomoc przy modernizacji łódek i szkolenia z zakresu przepisów i taktyki regatowej. Biorąc pod uwagę, że to lubelska flota jest najsilniejszą krajową flotą i stanowimy prawie 1/3 systematycznie pojawiających się na regatach łódek, przypada nam w udziale organizacja aż 4 imprez w sezonie regatowym 2016. Zapraszamy wszystkich do oglądania tych pięknych i szybkich jednostek na wodach Zalewu Zemborzykiego i okolic Lublina oraz zachęcamy do dołączenia do lubelskiej braci korsarskiej.

Jerzy Czerwiński POL 14

 

korsar1

 korsar2

korsar3

Copyright © 2012-2018 by Lubelski Okręgowy Związek Żeglarski
By: Joomla Free Templates, Created by LOZŻ